İnsan yüzü, insanın kimliğini açığa vurduğu için sosyal ilişkilerde önemli bir rol oynar. İnsan yüzünü güvenliğin en önemli unsuru olarak kullanan biyometrik yüz tanıma teknolojisi, hem emniyet güçlerine hem de emniyet güçleri dışındaki çok çeşitli uygulamalara yönelik potansiyeli sayesinde son birkaç yıldır dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Yüz tanıma sistemi, parmak izi/avuç içi izi ve irisin kullanıldığı diğer biyometrik sistemlere kıyasla temassız işlem özelliği sayesinde belirgin avantajlara sahiptir. Yüz görüntüleri, kimliği tespit edilen kişiye dokunmadan, belirli bir mesafeden yakalanabilir ve tanımlama işlemi için söz konusu kişiyle etkileşime girilmesine gerek yoktur. Ayrıca, kaydedilen ve arşivlenen yüz görüntüleri daha sonra bir kişinin kimliğini tespit etmede kullanılabildiği için yüz tanıma sistemi, suçlular üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir.

Asis Savunma Yüz Tanıma Teknolojisinin güçlü özellikleri, düşük kalite toleransında gizlidir.  Daha önce hiç önem taşımayan veya çok az önem arz eden yüksek ölçüde sıkıştırılmış güvenlik kamerası video ve görüntüleri, artık kanıt olarak kullanılabilir ve yüksek pozitif tanımlama oranı sağlayabilir.